Print

Katrine Thea Pløger Nielsen

Katrine Thea Pløger NielsenKatrine Thea Pløger Nielsen, Ph.d.-studerende

Institut for Kultur og Læring
Aalborg Universitet
Campus København
A.C Meyers Vænge 15
2450 København SV

Tel: (+45) 93 56 21 77
Mail: katrinetpn@ikl.aau.dk

Uddannelse:
Cand.mag. i Læring og Forandringsprocesser, Aalborg Universitet København
Bachelor i Pædagogik og Uddannelsesstudier og Kultur & Sprogmødestudier, Roskilde Universitet

Forskningsfelt:
I ph.d.-projektet skabes kvalitativ viden om eud-elevers italesættelser af og oplevelser med krænkende handlinger på deres oplæringspladser, samt anbefalinger til praksisnære forebyggelsestiltag i samarbejde med unge.

Formålet med ph.d.-studiet er at skabe viden om unges oplevelser og forståelser af krænkende handlinger i oplæringsforløb, og konsekvenserne for de unges uddannelsesforløb og gennemførsel. Projektets empiri består af kvalitative interviews med eud-elever under 31 år, der har kunde- og borgerkontakt. Primært fokus på SOSU-, tjener- og kokkelever. Der vil undervejs ligeledes laves inddragende workshop for og med eud-elever. Ph.d-projektet er en artikelbaseret afhandling.

Jeg har tidligere været knyttet til CeFU som videnskabelig assistent, hvor jeg blandt andet har arbejdet med unges oplevelser af uønsket seksuel opmærksomhed og krænkende handlinger i fritidsjobs, nuancering af ungefællesskaber, unges demokratiske deltagelse i foreningslivet og eud-elevers oplevelser af lærepladsforløb.

Faglig tilblivelse og øget gennemførsel på SOSU H

SOSU H er landet største SOSU skole og spiller en afgørende rolle i forhold til at få uddannet tilstrækkeligt af fremtidens velfærdspersonale. For at imødekomme dette har SOSU H igangsat en række indsatser, som samlet set har til formål, at flere elever gennemfører deres uddannelser. Center for Ungdomsforskning skal følge denne udvikling og undersøge, hvordan forskellige elevers frafalds- og gennemførselsprocesser forløber over tid på SOSU H.

Ph.d.-projekt: Unge eud-elevers forståelser af, oplevelser med og reaktioner på krænkelser på oplæringspladsen

I dette ph.d.-projekt skabes kvalitativ viden om eud-elevers oplevelser med krænkende handlinger samt anbefalinger til praksisnære forebyggelsestiltag i samarbejde med unge.

Hvordan giver det mening at være ung på eud? Del B: I oplæringen

Projektet undersøger, hvordan unge erhvervsuddannelseselever under 25 år skaber mening mellem ungdomsliv og arbejdsliv under oplæringen. Det bygger videre på et tidligere studie af elevernes oplevelser i grundforløbets skoledel. Her følges nogle af de samme unge for at belyse, hvordan de navigerer i spændingsfeltet mellem uddannelse, arbejde og ungdomsliv. Projektet er finansieret af Arbejdsmarkedets Uddannelsesbidrag (AUB) og udføres i regi af Center for Viden om Erhvervsuddannelserne (CEVEU).

Kontakt forsker

Katrine Thea Pløger Nielsen
katrinetpn@ikl.aau.dk
Telefon: (+45) 93 56 21 77

Nyt fra CeFU: Nyhedsbrev

Nyt fra CeFU: Nyhedsbrev

En gang i kvartalet udsender vi et nyhedsbrev med information om ny forskning, udgivelser og konferencer. Hvis du gerne vil holde dig informeret om den nyeste ungdomsforskning, så tilmeld dig allerede nu.

Tilmeld dig nyhedsbrevet!