Print

Nyt forskningsprojekt sætter fokus på unge i Roskilde Kommune

I samarbejde med Roskilde Kommune går Center for Ungdomsforskning tæt på de unge i Roskilde for at undersøge og forstå, hvad der karakteriserer de unge i 2021. Hvad siger de unge selv om deres ungeliv i Roskilde, og hvad der skal til for, at de oplever at trives, kan fungere godt i hverdagen og i samspil med andre og har oplevelsen af at have relevante og meningsfulde ungeliv? 

Undersøgelsen indgår i Roskilde Kommunes fremadrettede arbejde med ungepolitik og ungeindsatser i kommunen. Projektet ledes af lektor Arnt Vestergaard Louw og lektor Maria Bruselius-Jensen fra Center for Ungdomsforskning og forventes afsluttet medio 2022. 

Lagt online 23.03.2021 af Ida Bejder

Kontakt forskere

Arnt Vestergaard Louw
avl@ikl.aau.dk
Telefon: (+45) 31 95 45 30

Maria Bruselius-Jensen
mariabj@ikl.aau.dk
Telefon: (+45) 9356 2147

Nyt fra CeFU: Nyhedsbrev

Nyt fra CeFU: Nyhedsbrev

En gang i kvartalet udsender vi et nyhedsbrev med information om ny forskning, udgivelser og konferencer. Hvis du gerne vil holde dig informeret om den nyeste ungdomsforskning, så tilmeld dig allerede nu.

Tilmeld dig nyhedsbrevet!
Lyt til CeFUs podcast: Ungdomsforskning

Lyt til CeFUs podcast: Ungdomsforskning

I podcastserien ’Den Gode Overgang’, sættes der i tre programmer fokus på unge, der flytter hjemmefra. Med afsæt i unges egne fortællinger om deres flytteprocesser, undersøges de udfordringer og muligheder, der tegner sig i unges overgange til voksenlivet.

Læs mere