Print

Ny rapport: Ungdomsprofil 2020 - Gentofte Kommune

Hvad vil det sige at være ung i Gentofte Kommune anno 2020? Center for Ungdomsforskning har taget en temperaturmåling på ungelivet i kommunen - set med de unges øjne. Baseret på kvantitative og kvalitative data tegner ungdomsprofilen et grundigt og nuanceret billede af de unges praksisser og trivsel. Rapporten giver et solidt empirisk grundlag for at forstå ungdomslivet i kommunen og formulerer en række anbefalinger til Gentofte Kommunes fremadrettede arbejde med de unge. 

Det er tredje gang, at CeFU har fornøjelsen af at udarbejde en sådan ungdomsprofil for Gentofte Kommune. Vi sammenligner med profilundersøgelsen fra 2016 for at pege på, hvor der er sket forandringer, men også hvor billedet ikke har ændret sig mærkbart hen over de seneste fire år. Der bliver også truk­ket paralleller mellem, hvordan Gentoftes unge har det i forhold til unge i Danmark generelt.

Lagt online 02.03.2021 af Ida Bejder

Kontakt forskere

Arnt Vestergaard Louw
avl@ikl.aau.dk
Telefon: (+45) 31 95 45 30

Katrine Thea Pløger Nielsen
katrinetpn@ikl.aau.dk
Telefon: (+45) 93 56 21 77

Nyt fra CeFU: Nyhedsbrev

Nyt fra CeFU: Nyhedsbrev

En gang i kvartalet udsender vi et nyhedsbrev med information om ny forskning, udgivelser og konferencer. Hvis du gerne vil holde dig informeret om den nyeste ungdomsforskning, så tilmeld dig allerede nu.

Tilmeld dig nyhedsbrevet!
Lyt til CeFUs podcast: Ungdomsforskning

Lyt til CeFUs podcast: Ungdomsforskning

I podcastserien ’Den Gode Overgang’, sættes der i tre programmer fokus på unge, der flytter hjemmefra. Med afsæt i unges egne fortællinger om deres flytteprocesser, undersøges de udfordringer og muligheder, der tegner sig i unges overgange til voksenlivet.

Læs mere