Print

Lokalavisen Norddjurs: Hjælp din teenager til en god start på arbejdsmarkedet

Lokalavisen Norddjurs 21. august 2021

Af: ritzau

Hvis dine teenagere skal have et fritidsjob, er det en god idé at hjælpe dem på vej, så de får en god førstegangsoplevelse.

Det er populært blandt danske teenagere at tjene egne penge i stedet for at få foræret lommepengene af far og mor. Det fortæller Mette Lykke Nielsen, som er lektor på Center for Ungdomsforskning (Cefu) ved Aalborg Universitet.

[...]

Man kan først og fremmest læse op på lovgivningen for at sætte sig ind i, hvilke arbejdsopgaver ens teenager må og ikke må udføre, siger Mette Lykke Nielsen.

[...]

Ifølge Mette Lykke Nielsen er det også vigtigt, at man forbereder sine teenagere på, hvad de kan komme ud for på jobbet, som ikke er i orden.

 

Lagt online 23.08.2021 af Karla Lyneborg

Kontakt forsker

Mette Lykke Nielsen
mln@ikk.aau.dk
Telefon: (+45) 2029 4911

Nyt fra CeFU: Nyhedsbrev

Nyt fra CeFU: Nyhedsbrev

En gang i kvartalet udsender vi et nyhedsbrev med information om ny forskning, udgivelser og konferencer. Hvis du gerne vil holde dig informeret om den nyeste ungdomsforskning, så tilmeld dig allerede nu.

Tilmeld dig nyhedsbrevet!
Ny podcast: Bæredygtigt lærlingeliv

Ny podcast: Bæredygtigt lærlingeliv

Hvordan skaber vi lærepladser, hvor unge kan trives - både fysisk og psykisk - i en tid med grøn omstilling og klimaforandringer? I CeFUs nye podcastserie sætter vi fokus på lærlingenes arbejdsliv i to erhverv, der spiller en central rolle i den grønne omstilling: landbrug og skovbrug.

Læs mere