Tidsskriftet Ungdomsforskning

Dannelse til uddannelse

Uddrag af artiklen "Dannelse til uddannelse"
Af Peter Seeberg

“Den store mester kommer,
fuldkærlig er hans id,
han sidder ved smeltediglen
og lutrer sølvet med flid
Det øjeblik han venter
og agter kærlig på,
når klarlig hans eget billede
vil dybt i sølvspejlet stå”

(B.S. Ingemann)

I perioden 2004-2006 gennemførtes et undersøgelsesprojekt om mønsterbrud i ungdomsuddannelserne. Initiativet til projektet kom fra Undervisningsministeriet, og det var formålet at gennemføre et undersøgelsesarbejde om, hvordan unge fra uddannelsesfremmede hjem eller hjem uden traditioner for uddannelse klarer sig i ungdomsuddannelserne med særlig henblik på spørgsmålet om at bryde den såkaldt negative sociale arv.

Det var et centralt mål med undersøgelsen at belyse de problemer, som unge med ikke-dansk baggrund har i de danske ungdomsuddannelser, men det var samtidig en præmis for arbejdet, at begrebet mønsterbryder langt fra kan reserveres til at beskrive uddannelsesproblemer for etniske minoriteter.

Projektet resulterede i tre rapporter, ”Muligheder for mønsterbrud i ungdomsuddannelserne”, ”At skabe succes. Anbefalinger vedrørende mønsterbrud i ungdomsuddannelserne” og ”Udvikling og forskning i samspil” (alle udkommet på Syddansk Universitetsforlag). Det var hensigten, at projektet skulle gå på tværs af ungdomsuddannelserne og fokusere på både succeshistorier og mere negative erfaringer. Der var således tale om en bredt anlagt undersøgelse, som også skulle søge at tilvejebringe anbefalinger, som der kunne arbejdes videre med.

Projektet blev gennemført af forsker Steen Elsborg, lektor, ph.d. Ulla Højmark Jensen, begge Danmarks Pædagogiske Universitet og lektor, ph.d. Peter Seeberg, Syddansk Universitet.

Center for Ungdomsforskning | cefu@dpu.dk | Tlf: (+45) 87 16 35 45 | Tuborgvej 164, 2400 Kbh NV