Erhvervsuddannelserne har været gennem en turbulent fase med mange strukturelle forandringer, som derfor naturligt har fyldt meget i debatten og forskningen omkring uddannelserne. Derimod findes der ikke megen aktuel forskning om de pædagogiske realiteter på selve uddannelserne. Fokus i dette projekt vil være rettet mod de unge på EUD og deres møde med pædagogikken, lærerne og det sociale læringsmiljø på EUD’s grundforløb. Hovedsigtet med projektet er at skabe større klarhed over, hvilke former for pædagogik, der kendetegner EUD’s grundforløb og pege på, hvad der fungerer godt og hvilke udfordringer der er. Projektet vil blandt andet bidrage med viden om forskellige elevprofiler med henblik på at kvalificere skolernes arbejde med en meget heterogen elevgruppe.
Der benyttes både kvalitative og kvantitative metoder, og undersøgelserne foretages på fire udvalgte grundforløb (Bygge og anlæg, Mad til mennesker, Medieproduktion og Merkantil).
Projektet gennemføres for Danske Erhvervsskoler og er desuden støttet af Undervisningsministeriet. CeFU’s rolle er dokumentation, analyse og afholdelse af workshops og konference.






